A bőrrel tartósan érintkező kémiai ágensek ekcémat, kontakt dermatitist, csalánkiütést okozhatnak.
Kimutatható a fémek, kozmetikumok, ételadalékok, gumik iránti túlérzékenység. Nem elhanyagolható egy térd, vagy csípőprotézis beépítése előtt, vagy egy fogászati implantátum behelyezése előtt, hogy a beteg meggyőződjön arról, hogy az később okozhat-e számára egészségügyi problémát?
Ételadalékanyagok kimutatása epicutan teszttel
Az élelemiszerekkel szemben fellépő allergiás reakcióért nem csak az élelmiszer, hanem a hozzáadott adalékanyag is felelős lehet. Ezért kiemelt fontossága van az adalékanyagok (pl. E621, E210, nátrium glutamát) tesztelésének. Ehhez az Epicutan tesztet javasoljuk. Gyógyszertári készítményekben (fülcsepp, szemcsepp), kozmetikumokban is előfordulhat adalékanyag.
Az Aranyklinikán végzett teszt áráról érdeklődjön elérhetőségeink egyikén. (Az ár a háttapaszok felhelyezését, háromszori leolvasást és a hivatalos lelet kiadását tartalmazza.)
Hogyan zajlik a vizsgálat?
- A vizsgálat fájdalommentes
- Antihisztamint (allergia ellenes készítményeket) felhelyezés előtt 1 héttel el kell hagyni, különben más előkészítést nem igényel
- Nem kell éhgyomorra jönni
- A nap bármely szakaszában elvégezhető
Kisméretű korongokat helyezünk a hát bőrére karcolás nélkül , melyek az allergéneket tartalmazzák. A felhelyezés időigényes. Előfordul azonnali bőrreakció (viszketés, bőr kivörösödése). Nagyon ritkán általános allergiás reakció lép fel, mely az azonnali orvosi beavatkozást igényel. A tapaszt több napon át fennhagyjuk a páciens hátán. A hátat a tesztelés alatt nem szabad mosni és a sportolás sem ajánlott. A bőrreakciót megfelelő időszakokban, pár naponként leolvassuk.
Epicutan teszt - Magyar standard sor
1. 2-Mercaptobenzothiazole – Széles körben használják az iparban és háztartási cikkek előállítása során. Elsősorban a gumiipar használja.
2. Benzocaine – Egy helyi érzéstelenítő gyógyszer, melyet lokális fájdalomcsillapítónak is használnak.
3. Clioquiol – Gombaellenes és protozon ellenes szer.
4. Fragrance mix I. – Parfümkeverék
5. Folmaldehyde (vizes oldat) – Erdőtüzekben, kipufogógázban, cigarettafüstben egyaránt előfordul. A szmog egyik összetevője.
6. N-Isopropyl- N- phenyl-p-phenylendiamin (IPPD) – Fekete és szürke színű gumi termékek előállításánál használják.
7. Potassiumdichromat – Fa pácolására illetve bőrcserzésre használják.
8. Methyliisothiazionolne MCI/MI (3:1) (Kathon CG) – Kozmetikumokban használt tartósítószer kombináció.
9. Kobalt(II)chloride hexahydrate – Festékként alkalmazzák üveg, porcelán és kerámiák festésére.
10. Colophony – Gyanta: kozmetikumokban, gyógyszerekben, háztartási szerekben, rágógumiban stb. fordul elő.
11. Neomycin sulphate – Antibiotikum. Sok helyi hatású krém, kenőcs és szemcsepp tartalmazza.
12. Nickel sulphate hexahydrate – Felhasználják festékek és lakkok gyártásakor, fák pácolásakor és kerámiák készítésekor.
13. Paraben Mix (A) – 5 parabén észter keveréke. Tartósítószerként használják kozmetikumokban (rúzs, alapozó), gyógyszertári készítményekben (szem-, fülcsepp).
14. Balsam of Peru – Ételízesítőként (kávé, tea, bor, likőr stb.) és illatanyagként (parfüm, dezodor, szappan, sampon stb.) használják.
15. Phenylbutazone – Nem szteroid gyulladáscsökkentőként használják (láz-, fájdalomcsillapító).
16. 4-Phenylenediamine base – Tartós hajfestékek alapanyaga.
17. Propolis – Propolisz egy olyan gyantás keverék, amit a mézelő méhek gyűjtenek össze a fák rügyeiről, melyekből nedv folyik, vagy egyéb növényi forrásokból.
18. 4-tert-Butylphenol-Formaldehyde -Gyanta, melyet ragasztókban használnak. Elsősorban ragasztott bőr árukban (cipő, öv, óraszíj stb.) található meg.
19. Quaternium 15 (Dowicil 200) – Tartósítószer. Kozmetikai (alapozó, púder), higiéniai (sampon, szappan, naptej) és ipari (ragasztó, padlóviasz) termékekben fordul elő.
20. Ammoniated mercury (higany) – Bőrproblémák (fertőzések, psoriasis, varasodás) kezelésére használják.
21. Resorcinol – A bőrgyógyászatban fertőtlenítésre használják. Kiindulási anyag többféle festék előállításánál. Adalékanyagként használják a gumigyártásban.
22. Turpentine peroxid – Parfümökben és kerámiákban fordul elő.
23. Thiomersal – Fertőtlenítő és gombaellenes szer.
24. Thiuram Mix (A) – Gumi termékekben (konyhai kesztyű, matrac, párna, kormány, óvszer, fülhallgató stb.) megtalálható adalékanyag allergia kimutatása.
25. Lanolin alcohol – Kozmetikai termékekben található meg, hidratálja a bőrt.
26. Primin – A szobai kankalin leveleit borító mirigyszőrök tartalmazzák.
27. Propylene glykol – Vízmegkötő, hidratáló anyagként használt a kozmetikai iparban. Segít megőrizni a krém állagát.
28. Wood tars mix – Cukorkák, alkoholok ízesítéséhez használt adalékanyag.
29. Quecksilber-II-chlorid – A higany(II)-klorid oldatot korábban fertőtlenítőszerként használták.
30. Sesquiterpene lactone-mix (2ml) – Számos növényben (százszorszép, őszirózsa, napraforgó félék) megtalálható anyag. Kozmetikai termékekben is megtalálható.
31. Fragrance Mix II. – Parfümkeverék
32. Bisphenol A epoxy resin (epoxigyanta) – Csónakok, hajók, sporteszközök, stb. tartalmazzák. Építőiparban: padlóbevonatokban, nagyszilárdágú ragasztók.
33. Budenoside – Egy szteroid, melyet asztma, nem fertőzéses rhinitis (szénanatha, allergiák) és orrpolip kezelésére használnak.
34. Tixocortol-21-pivalate – Gyulladáscsökkentő szer, megtalálható krémekben, kenőcsökben, fül- és szemcseppekben.
35. Metil-dibromo-glutaronitrile (MDBGN) – Tartósítószer, mely kozmetikai (smink, folyékony szappan) és ipari termékekben (hűtőfolyadék, vágóolaj) található meg.
Epicutan teszt - Ételadalékanyagok
1. Tartrazine – Szintetikus adalékanyag (E102), melyet gyümölcsételek, pudingok, élelmiszerporok, levesek, szószok, fagylaltok, rágógumik színezésére használják.
2. Quinoline yellow – A kinolinsárga (E104) egy adalékanyag, mely az ételeknek sárga, zöldes-sárga színt kölcsönöz.
3. Carmine – A kármin (E120) a kokcsinella nevű színezékanyagból nyerhető kárminvörös vagy bíborvörös színű festék.
4. Azorubine – Az azorubin (E122) egy piros színű mesterséges élelmiszer-színezék.
5. Amaranth – Az amaranth (E123) egy sötétvörös vagy lila adalékanyag, melyet élelmiszerek és kozmetikumok színezésére használtak.
6. Cochineal red – A bíbortetű nőnemű példányainak szárított testéből nyerik a kármint és a kárminsavat. Engedélyezett élelmiszerfestékként használják E124 jelöléssel.
7. Erythrosin -B – Az eritrozin (E127) egy meggyszínű fluorin, melyet élelmiszerek, festékek színének módosítására, fogászati és radiológiai célokra használnak.
8. Patent-blue- VF – A Patentkék V (E131), egy sötétkékes színű élelmiszer-adalékanyag, melyet élelmiszerek színezésére használnak.
9. Brilliant black – Gyémántfekete (E151) egy szintetikus, vízoldékony színezőanyag. Fesszertek, édességek, jégkrémek, üdítőitalok, tejitalok színezésére használják.
10. Sodium Glutamate – A nátrium-glutamát (E621) a glutaminsav nátriummal alkotott sója. Az egyik legáltalánosabban alkalmazott élelmiszer-adalékanyag.
11. Saccharin – A szacharin (E954ii) a négy leggyakrabban használt energiamentes, szintetikusan előállított édesítőszer egyike.
12. Aspartmame – Az aszpartám (E951) mesterséges édesítőszer. Az 1970-es évek óta igen széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban.
13. Sodium alginate – Az alginát (E401) egy viszkózus, gumiszerű anyag, mely a barnamoszatok sejtfalában nagy mennyiségben fordul elő.
14. Pectin – Elsősorban gyümölcszselékben és lekvárokban alkalmazzák. Előfordulhat gyümölcsitalokban, tejtartalmú élelmiszerekben, zselés cukorkákban. (E440i)
15. Sorbic Acid (szorbinsav) – A szorbinsav (E200) egy, a természetben is megtalálható szerves vegyület, melyet élelmiszerekben tartósítószerként használnak.
16. Benzoic acid – A benzoesavat (E210) és sóit az élelmiszeriparban tartósítószernek használják.
17. Ameinsensaure – A hangyasav (E236) a természetben megtalálható a hártyásszárnyú rovarok harapásaiban és csípéseiben, beleértve a méheket és a hangyákat.
18. Sodium Formiate – A nátrium-formiátot (E237) felhasználják fából készült termékek színezésére, festésére, valamint élelmiszerek tartósítására is alkalmazzák.
19. Sodium nitrite – A nátrium-nitritet (E250) különböző színek fixálására, valamint élelmiszerek (elsősorban hús- és halételek) tartósítására használnak.
20. Sodium Diphosphate – A nátrium-difoszfát (E450) egy vitatott biztonságú, az élelmiszerek savanyúságát szabályozó adalékanyag.
21. Butylhydroxytoluene (BHT) – A butil-hidroxi-toluolt (E321) élelmiszerekben és kozmetikumokban tartósítószerként alkalmazzák.
22. Butylhydroxyanisole (BHA) – A butil-hidroxi-anizol (E320) egy keverék. Élelmiszerekben antioxidáns tulajdonsága miatt alkalmazzák.
Epicutan teszt - Fodrászati sor
1. 4-aminophenol (p-aminophenol) – Szerves vegyület ami oxidációs hajfestékekben (tartós hajfestékekben) fordul elő
2. 3-aminophenol – Szerves vegyület, legjelentősebb felhasználása a 3-(dietilamino)fenol előállítása, mely több fluoreszkáló festék, például a rodamin B gyártásának fontos köztiterméke. Felhasználják hajszínezékekben, illetve hajfestékek gyártásához
3. ammoniumpersulfat – Szervetlen só, amelyet használnak oxidálószerként, a fényképészetben a negatívok gyengítésére és a fixírsó kimosására, illetve hajszőkítő porokban is.
4. o-nitro-p-phenylendiamin – Színező és kondicionáló szerekben található meg a fodrásziparban.
5. pyrogallol – A kozmetikumokban és testápolási termékekben a Pyrogallolt tartós hajfestékek készítésére használják.
6. ammoniumthioglycolat – A haj göndörítésére és dúsítására használják.
7. resorcin – A bőrgyógyászatban fertőtlenítésre használják, ugyanis kevésbé mérgező, mint a fenol és kevésbé izgatja a bőrt. Kiindulási anyag többféle festék előállításánál.
8. cocamidopropylbetain – Közepes erősségű felületaktív anyag és tisztítószer, ami kézmosószerek és samponok gyakori összetevője, mivel rendkívül jó és tartós habot ad.
9. glycerolmonothioglycolat (GMTG) – A második leggyakrabban előforduló allergén a fodrászatban. Megtalálható szőrtelenítőkben, tartós hajfestékekben/hajegyenesítőkben.