Agyi ultrahang vizsgálat (transzfontanellaris echo, koponya ultrahang)
A vizsgálat célja a koponyán belüli tér megítélése. Alapfeltétel a még nyitva lévő és kellő méretű nagykutacs, mert csonton az ultrahang „nem lát át”. Mutató ujjunk ujjbegyének megfelelő méretű kutacs mellett a vizsgálat kellő érzékenységgel elvégezhető, ennél kisebb nagykutacs esetén csak csökkent diagnosztikus érték várható. Érdemes megjegyezni, hogy az ultrahang vizsgálat fizikai tulajdonságai miatt (túl nagy visszaverődés a csontokról) a koponyán belüli tér (az agyállomány) falcsont melletti részei (az úgynevezett konvexitás) kellően nyitva lévő nagykutacs mellett sem érhetők el ultrahang nyalábbal.
A vizsgálat során megítéljük a középvonali agyi struktúrákat (a veleszületett fejlődési rendellenességek túlnyomó többsége itt helyezkedik el), megtekintjük, szükséges esetben mérjük az agykamrák tágasságát. Látótérbe hozzuk az agykamrák mentén lévő fehérállományi részeket, vizsgáljuk a kisagyat és a kisagy menti agyvíz-tereket. Végül az agy egyik fő ütőerének véráramlási viszonyait Doppler-echo vizsgálattal mérjük.
Jelenlegi tudásunk szerint a vizsgálatnak káros következménye nincs.
Speciális felszerelés: microconvex vizsgálófej (rendelkezésre áll az Aranyklinikán)
Előkészítés: a vizsgálat semmilyen speciális előkészítést nem igényel
Csípőszűrés
A vizsgálat célja a csípőízületek fejlettségének megítélése újszülött- és csecsemőkorban. A vizsgálatot megelőzően a Babát egy speciálisan erre a célra kialakított szivacs vápába helyezzük, majd a vizsgálat során mindkét csípőízületet vizsgáljuk. Megtekintjük a combcsont fejét („forgó”) és az azt rögzítő csontos illetve porcos struktúrát, az ún. vápát. Mérjük a porcos és csontos vápaszöget, majd ez és a vizsgálat során észlelt többi jel alapján Graf-szerinti fejlettség osztályozást végzünk.
A vizsgálat a 6 hetesen és 3 hónaposan elvégzett fizikális vizsgálattal együtt a legérzékenyebb, de ezek nélkül is kellő hatékonysággal végezhető.
Fizikálisan észlelt eltérés, redő-asszimetria, fartartás, családban előforduló hasonló problémák esetén mindenképpen megfontolandó a fizikális vizsgálat ultrahanggal való megerősítése.
Jelenlegi tudásunk szerint a vizsgálatnak káros következménye nincs.
Speciális felszerelés: magas frekvenciájú lineáris vizsgálófej (rendelkezésre áll az Aranyklinikán), csípőszűrést elősegítő speciális szivacsvápa (rendelkezésre áll az Aranyklinikán).
Előkészítés: a vizsgálat semmilyen speciális előkészítést nem igényel.
Reflux vizsgálat (GOR vizsgálat, „bukós” Baba vizsgálata)
Reflux vizsgálat során a gyomor és a nyelőcső kapcsolatát értékeljük, percekig nézzük a gyomorszájat, értékeljük az azon áthaladó tartalom irányát, mennyiségét. Az ultrahangos jelek alapján mérsékelt – közepes – súlyos skálán osztályozzuk a látottakat, ezzel segítve a házi gyermekorvosok és gasztroenterológusok munkáját.
A reflux vizsgálat önmagában nem végezhető, a Hasi és kismedencei ultrahang kiegészítése. A megítélés alapfeltétele a telt gyomor. Ennek megfelelően etetés után – ideális esetben – 20-40 perccel detektáljuk a refluxot. Amennyiben az utolsó etetés után több, mint egy óra telt el, úgy fennáll a veszélye, hogy alábecsüljük a meglévő reflux súlyosságát.
Jelenlegi tudásunk szerint a vizsgálatnak káros következménye nincs.
Speciális felszerelés: microconvex vizsgálófej (rendelkezésre áll az Aranyklinikán)
Előkészítés: etetés a vizsgálat előtt 20-40 perccel
Hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat
A közismert, felnőttkorban is végzett vizsgálathoz hasonlóan végezzük. A keresett betegségek köre szélesebb, a Babák és kisgyermekek esetén a hasi szervek fejlődési rendellenességeit is kutatjuk ultrahang vizsgálat során. Leggyakrabban a veséket érintő fejlődési rendellenességek fordulnak elő, majd ezt követik csökkenő valószínűséggel a májat, az eperendszert, a hasnyálmirigyet és a lépet érintő betegségek.
Megtekintjük a gyermekek bélrendszerét is (vékony- és vastagbelek), bár érdemes megjegyezni, hogy az ezeket érintő betegségek gyanúját tudjuk csak felvetni ultrahanggal, a pontos diagnózis további vizsgálatokat igényel.
Számba vesszük a belek között elhelyezkedő esetleges nyirokcsomók számát és méretét, ezek alapján jelezzük őket normálisnak vagy kórosnak.
Jelenlegi tudásunk szerint a vizsgálatnak káros következménye nincs.
Speciális felszerelés: újszülöttek és csecsemők esetén: microconvex vizsgálófej (rendelkezésre áll az Aranyklinikán)
Előkészítés: a vizsgálat semmilyen speciális előkészítést nem igényel. Fontos megjegyezni, hogy a gyermekek ne éhezzenek a hasi ultrahang vizsgálat miatt. (Néhány órás éheztetésre csak nagyon ritkán, esetleges eperendszert érintő betegség gyanúja esetén van szükség, de erről általában a vizsgálatot kérő orvos tájékoztatja a szülőket.)
Vese és hólyag vizsgálat
A korábban már felfedezett vesebetegségek, esetleges húgyhólyag eltérések követésére szolgál. Mindig megelőzi legalább egy teljes hasi és kismedencei ultrahang!
Jelenlegi tudásunk szerint a vizsgálatnak káros következménye nincs.
Speciális felszerelés: –
Előkészítés: a vizsgálat semmilyen speciális előkészítést nem igényel. (Amennyiben a kérő orvos teli hólyag – üres hólyag vizsgálatot kér, úgy szükséges, hogy a vizsgálat elejére a húgyhólyag feszesen telve legyen)
-
Csecsemőkori csípőszűrés
Az csípõizületek fejlettségének szûrése, az idõben felismert és korrigált eltérések akár egész életen át tartó problémákat is megelõzhetnek, különösen azoknak a kisbabáknak az esetében, akiknek családjában elõfordult már csípõficam.