A glutén fogyasztásakor, az arra fogékony egyénben, nem-ismert környezeti tényezők (pl. vírusinfekció, műtét, stressz, szülés) elősegítő hatása révén, a vékonybél nyálkahártya immunközvetített károsodása talaján alakul ki a coeliakia, amely autoimmun betegség, a glutén által kiváltott betegségek egyik formája.
Bármely életkorban, nagy klinikai változatossággal és súlyossággal jelenhet meg, érintve a gyomor-bél rendszert, felszívódási zavart okozva, de kb. azonos gyakorisággal érinti a bélen kívüli szerveket is.
Tünetek
A coeliakia nem jár mindig hasmenéssel. A diagnózis egyszerű, csak gondolni kell rá!
A tünetek a glutén bevezetését követően nem azonnal (szemben a búza allergiával), hanem hónapokkal később jelentkeznek a típusos, korai kezdetű esetekben. Másfél, két éves korban az étvágytalanság, (de lehet fokozott az étvágy!), hasmenés, zsírfényű, világos, bűzös, nagy tömegű széklet, puffadt nagy has, súly- és hosszgyarapodás elmaradás, fogyás, bágyadtság, nyugtalanság, kedélyállapot megváltozása coeliakia tünetei lehetnek. Ezt a megjelenést napjainkban már ritkábban látjuk.
Gyakoribb az enyhébb megnyilvánulás és a bármely életkorban kezdődő késői forma, amelyben a hasmenés – mely lehet változó mértékű és időszakos, de lehet székrekedés, mint vezető tünet, hasfájás, gyomorégés, gázosság, hányinger, hányás, fogyás, de újabban túlsúlyos egyéneken ismerjük fel a coeliakia betegséget.
Sokszínű tünetei között külön-külön, vagy több tünet együtt is megjelenhet. A gyomor-bél rendszeren kívül, érintheti a hasnyálmirigyet és a májat és számos egyéb szervet is, így a bőrt és a nyálkahártyát, visszatérő fekélyes szájnyálkahártya gyulladást, érgyulladást és nagyon típusos, erősen viszkető, hólyagos bőrtünetet okozva.
Vérképző rendszeri tünet lehet a vérszegénység (vas-folsav hiány miatt), fehérvérsejt -, vérlemezke-szám csökkenés, K-vitamin hiány. A mozgásszervi rendszer érintettsége megnyilvánulhat alacsony növés, csontritkulás, izom-görcsök, izom gyengeség és ízületi gyulladás formájában. Előfordul fogzománc hiány. A szaporodási rendszer érintettsége miatt: késlekedhet a serdülés, menstruációs zavarok, sterilitás, spontán vetélések lehetnek. Bizonyos idegrendszeri-psychiátriai betegségek esetén is gondolni érdemes a coeliakiára, mint a leépülés, depresszió, szorongás, epilepsia, végtag zsibbadás, érzészavarok.
Számos betegség, állapot társulhat coeliakiával, ezek közül a leggyakoribb az I. típusú cukorbetegség, amely túlnyomóan az első betegség, a coeliakia gyakran később, célzott vizsgálattal derül ki.
Terápia
A gluténmentes étrenddel a coeliakiás autoimmun folyamat leállítható! A szigorú gluténmentes diétán a nyálkahártya helyreáll, a coeliakia nem mint betegség, hanem mint állapot megmarad (nem lehet „kinőni”!).
Ezért mai tudásunk szerint életreszóló glutenmentes étrendet igényel a betegség és a szövődmények elkerülése érdekében.
Ez az egyetlen autoimmun betegség, melynek tudjuk a kiváltó okát-ami a glutén, melynek kihagyásával a folyamat visszafordul, elmúlnak a tünetek, meggyógyul. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy életre szóló diétát igénylő állapot marad. Tehát „kinőni” nem lehet.
A magyar népesség 1%-át érinti, a coeliakiás beteg családtagjai között 10%-ban fordulhat elő. Női nemben gyakoribb 1,5:1 – 3:1 arányban, a férfi nemhez képest. A coeliakia olyan betegség, amire gondolni kell, mivel sokszínű, számos enyhe, kevésbé súlyos vagy súlyos tünet hátterében fordulhat elő, bár a vékonybél nyálkahártya károsodása központi elváltozás, nem jár mindig hasmenéssel!
Vizsgálati módszerek
A diagnózis gyorsan felállítható, a klinikai vizsgálat és specifikus vérvizsgálati módszerekkel kezdve.
- A coeliakia gyorsteszt – gyógyszertárakban kapható, ujjbegy szúrással otthon elvégezhető, azonban több okból téves eredményt adhat.
- Az egyszerű vénás vérvétellel járó specifikus ellenanyag, az u.n. szöveti transzglutamináz (ttg) ellenes ellenanyagok laboratóriumi kimutatása a betegség alapos gyanúját felveti.
- A gyanút megerősíti egy más módszerrel, de ugyanazt az ellenanyagot meghatározó vizsgálat az u.n. endomysium ellenanyagok (EMA) kimutatása.
- Amennyiben az előbbiek a specifikus ellenanyagok jelenlétét mutatják, a felnőtteknél szájon keresztüli tükrözéssel vett vékonybél nyálkahártya szövettani vizsgálata történik az autoimmun eltérések kimutatására.
Gyermekeknél, amennyiben az ellenanyagok a laboratórium által megadott normál felső határának 10-szerese – eltekinthetünk a tükrözéstől. - Fontos azonban a genetikai vizsgálat, mivel a coeliakiások hordozzák a legismertebb és legerősebben összefüggést mutató (HLA-DQ2/DQ8) géneket egy vagy dupla példányban.
Az egészséges népesség is hordozhatja ezeket a géneket (hazánkban kb.18%-ban, Észak-Európában kb. 25%-ban), de aki nem hordozza biztosan nem coeliakiás.
Videótár
Gasztroenterológus
Kapcsolódó szolgáltatások
-
Ételintolerancia vizsgálat (IgG1, IgG2, IgG3, IgG4)
Nem találja az okot, hogy miért keseríti meg mindennapjait a gyakori gyomorégés, haspuffadás? Sokszor tapasztal megmagyarázhatatlan fejfájást, fáradékonyságot, kiütéseket, melyek kényelmetlenné teszik életét? Amennyiben orvosai sem találják az okot, valószínűsíthető, hogy mindezekért egy étel lehet a felelős.
-
Gastro-panel vérből
A GastroPanel egy olyan összetett biomarker-vizsgálat vérmintából, ami felméri a gyomornyálkahártya állapotát és működését. Gyomorbetegségek gyanújeleit keresi gyomortükrözés nélkül, azonban klinikai diagnózist kizáró értéke nincs. A vizsgálat teljes mértékben nem váltja ki a gyomortükrözést.
-
Intolerancia vizsgálatok
Az Aranyklinikán lehetőség van számos intolerancia vizsgálat elvégzésére, mint a koffein, laktóz és hisztamin intolerancia. Az intolerancia tünetei változatosak lehetnek, akár hasmenés, puffadás, hányinger, szívinfarktus-kockázat, stb. Egyes vizsgálatokat vérből, míg másokat nyálkahártya törletből végezzük.
-
Laktóz intolerancia vizsgálat (H2 kilégzési teszt)
Megszületésünk után táplálékunk az anyatej. Habár a törzsfejlődés során az ember fejlett civilizációt hozott létre, genetikai hagyatékunkat, emlős állat mivoltunkat nem feledhetjük. A tejcukor lebontására alkalmas laktáz enzim szintje az életkor haladtával egyre csökken. Tejcukor érzékenység megállapítása H2 kilégzési teszttel is lehetséges.