Fontos a betegség korai felismerése, hiszen egyrészt az emésztési problémák alapvetően kellemetlen panaszokkal járnak, a gyermek közérzetét, hangulatát jelentősen befolyásolják, másrészt hosszabb távon a táplálékfelszívódás zavara a testi és szellemi fejlődést is hátráltatja.
Milyen panaszok esetén érdemes gyermek-gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni?
- Hosszabb ideje fennálló hasi fájdalom, haspuffadás;
- Székelési zavarok: véres/nyálkás széklet; gyakori vagy elhúzódóan fennálló székrekedés, hasmenés, esetleg
ezeknek az állandó váltakozása; - Nyelési nehezítettség;
- Gyakori hányás, csecsemőkori bukás, gyomorégés, savas felböfögés;
- Étkezési /etetés problémák, étkezési szokások megváltozása, étvágytalanság;
- Felszívódási zavarok (tápanyag hiány, alultápláltság, vashiány, vérszegénység);
- Rendellenes testsúlyváltozás (hirtelen bekövetkező jelentős hízás, fogyás);
- Sárgaság;
- Ismeretlen eredetű gyakori kiütések esetén (különösen, ha azok megjelenése valamilyen étel fogyasztásához köthető);
- Étel allergia gyanúja esetén;
- Emésztőrendszerből származó vérzés, véres széklet esetén.
Gyakori gasztroeneterológiai betegségek:
Coeliakia betegség (lisztérzékenység):
Autoimmun betegség, amely az egyes gabonákban jelen lévő fehérje, a glutén kiváltotta vékonybél nyálkahártya károsodást jelent. A betegség klasszikus tünetei a tápanyag felszívódás zavarához köthető (bűzös, emésztetlen széklet vagy székrekedés, has puffadás, gyarapodásbeli elmaradás, vérszegénység). A diagnózis felállítása az esetek nagyobb részében speciális vérvizsgálattal, ritkábban felső tápcsatornai endoszkópia (tükrözés) során elvégzett szövettani mintavétellel történik. Jelenleg a gluténmentes diéta az egyetlen ismert gyógymódja a lisztérzékenységnek. Idejében felfedezve a betegség kórjóslata kitűnő.
Gastro-oesophagealis reflux betegség (GORB):
Reflux során, a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami által a nyelőcső kémhatása megváltozik, savasabbá válik. A savas közeg irritálja a nyálkahártyát, fogakat, akár légúti tüneteket is okozhat. Csecsemőkori refluxra utaló jelek: bukás, táplálási nehézség, csuklás, nyeldekelés, hascsikarás.
Ételallergia:
Számos fajtája jelentkezhet az allergiás reakcióknak ételérzékenység során, amelyeket különböző táplálékok, tartósítószerek, adalékanyagok, színezékek válthatnak ki.
Jellemző tünetcsoportok: bőrproblémák (kiütés, viszketés), emésztési zavarok (hasfájás, hasmenés), légúti panaszok (fulladás, köhögés).
Laktóz érzékenység:
A tejcukor (laktóz) bontását végző enzim hiánya, vagy az enzim csökkent működése miatt a tejfogyasztás után különböző panaszok jelentkeznek: puffadás, hasi fájdalom, laza székletürítés. Szakszerű kezeléssel a kellemetlen panaszok teljes egészében megszüntethetők.
Egyéb betegségek, melyekkel szakorvosaink foglalkoznak (a teljesség igénye nélkül):
- Gyulladásos bélbetegség (Crohn betegség, colitis ulcerosa),
- Irritábilis bél-szindróma
- Máj és epeúti megbetegedések
- Hasnyálmirigy betegségei
A gyermek-gasztroenterológiai szakvizsgálat összefoglalása 5 pontban:
A vizsgálat, és a kezelés során elengedhetetlen, hogy a szülő, a gyermek és az orvos mindvégig szorosan együttműködjön.
- Anamnézis felvétel, kórtörténet felállítása.
Milyen kérdésekre számíthatunk a kórtörténet kikérdezése során, mit érdemes átgondolni az orvos látogatása előtt?
Mit hozzunk magunkkal?- A panaszok feltérképezése a szakorvossal közösen történik, célirányos kérdésekkel méri fel a gyermek állapotát, így teljes képet kaphatunk a gyermek étkezési szokásairól, a tünetek jelentkezésének körülményeiről, azok intenzitásáról, gyakoriságról, jellegéről.
- Érdemes az egészségügyi dokumentumokat a vizsgálatokra magunkkal hozni, hogy az orvos minél pontosabb információkat kapjon a beteg kórtörténetéről (megelőző orvosi vizsgálatok során kapott dokumentum, zárójelentés, aktuális laboratóriumi eredmény).
Kiemelkedő jelentősége van a Gyermekegészségügyi kiskönyvben vezetett adatoknak, percentilis görbéknek. - A „családi anamnézis” felvétele során, arra kíváncsi a szakorvos, milyen gyakori betegségek/ esetleg ismert genetikai kórképek fordulnak elő a családban.
- A fizikális vizsgálat során az orvos megvizsgálja a gyermeket, különös odafigyeléssel a panaszt okozó szervrendszerre (például: fonendoszkóppal történő hallgatózás a szív és a tüdő felett, has betapintása, stb.)
- A panaszok jellegétől függően, valamint a fizikális vizsgálat alapján további vizsgálatok segítenek a diagnózis, valamint a terápia felállításában:
- Klinikánkon lehetőség van részletes laboratóriumi (vér-, széklet-, ételallergia-, és intolerancia) vizsgálatokra, továbbá gyermek radiológus által elvégzett ultrahang felvétel készítésére, laktóz- és egyéb szénhidrát terhelés kivitelezésére.
- A fentieken kívül estenként más eszközös vizsgáló módszerekre is szükség lehet, pl.: gyomor-, vékony- és vastagbéltükrözés; tükrözéskor történő szövettani mintavétel.
- Az emésztőrendszer betegségeinek terápiája általában gyógyszeres kezelésből, valamint a megfelelő étkezési szokások kialakításából/diétából tevődik össze.
- A rendszeres kontroll elengedhetetlen része a sikeres kezelésnek.
Videótár
Gyermek gasztroenterológus
Kapcsolódó szolgáltatások
-
Ételintolerancia vizsgálat (IgG1, IgG2, IgG3, IgG4)
Nem találja az okot, hogy miért keseríti meg mindennapjait a gyakori gyomorégés, haspuffadás? Sokszor tapasztal megmagyarázhatatlan fejfájást, fáradékonyságot, kiütéseket, melyek kényelmetlenné teszik életét? Amennyiben orvosai sem találják az okot, valószínűsíthető, hogy mindezekért egy étel lehet a felelős.
-
Gastro-panel vérből
A GastroPanel egy olyan összetett biomarker-vizsgálat vérmintából, ami felméri a gyomornyálkahártya állapotát és működését. Gyomorbetegségek gyanújeleit keresi gyomortükrözés nélkül, azonban klinikai diagnózist kizáró értéke nincs. A vizsgálat teljes mértékben nem váltja ki a gyomortükrözést.
-
Gluténérzékenység (coeliakia) vizsgálat
Ősidők óta az emberiség fő táplálkozási eleme a búza. Napjainkban a rizs és kukorica mellett a leggyakrabban fogyasztott gabona. A búza, valamint az árpa és a rozs glutén tartalmú gabonák, a magjukban lévő raktárfehérje családneve a glutén, mely az oldhatóság és az elektrodenzitás alapján több frakciót tartalmaz.
-
Intolerancia vizsgálatok
Az Aranyklinikán lehetőség van számos intolerancia vizsgálat elvégzésére, mint a koffein, laktóz és hisztamin intolerancia. Az intolerancia tünetei változatosak lehetnek, akár hasmenés, puffadás, hányinger, szívinfarktus-kockázat, stb. Egyes vizsgálatokat vérből, míg másokat nyálkahártya törletből végezzük.
-
Laktóz intolerancia vizsgálat (H2 kilégzési teszt)
Megszületésünk után táplálékunk az anyatej. Habár a törzsfejlődés során az ember fejlett civilizációt hozott létre, genetikai hagyatékunkat, emlős állat mivoltunkat nem feledhetjük. A tejcukor lebontására alkalmas laktáz enzim szintje az életkor haladtával egyre csökken. Tejcukor érzékenység megállapítása H2 kilégzési teszttel is lehetséges.