A gyermek vesegyógyászat (gyermeknefrológia) feladatköre
A gyermeknefrológia a 0-18 éves korosztály vesebetegségeivel, húgyutakat érintő rendellenességeivel foglalkozó tudományág. A felnőtt nefrológiához hasonlóan, a gyermekkori magas vérnyomás kivizsgálása és kezelése is a feladatunk. Gyermekkorban a húgyutak anatómai rendellenességei, húgyúti fertőzések és vizelettartási zavarok ellátása, gondozása is a gyermeknefrológus ellátási körébe tartoznak.
Mikor forduljon gyermeknefrológushoz?
- A születendő gyermekénél vesefejlődési rendellenességet: vesemedence tágulatot (pyelectasiát), egy- vagy kétoldali vesecisztát, a vese egyoldali hiányát, (veseagenesiát), túl kicsi- vagy túl nagy húgyhólyagot, stb. illetve túl kevés magzatvizet, (oligohydramniont) észleltek.
- A megszületett kisbabájánál a hasi ultrahang-szűrés alkalmával vesemedence tágulatot (pyelectasiát), az egyik vese hiányát (veseagenesiát), egyoldali cisztás vesét (multicisztás, diszpláziás vesét), vagy más vesét- illetve húgyutakat érintő rendellenességet írtak le.
- A kisfiának húgyúti fertőzése volt, de még nem történt kivizsgálás hajlamosító tényezők kizárására.
- A kislányánál a három éves kor előtt jelentkező húgyúti fertőzés, illetve a visszatérő panaszok indokolnak kivizsgálást. Későbbi életkorban is javasolt a szakvizsgálat, ha a családban előfordult vesebetegség, visszatérő húgyúti fertőzés.
- Az óvodás korú gyermekénél késik a nappali szobatisztaság kialakulása.
- A gyermeke elmúlt öt éves, de még mindig jelentkezik éjszakai ágybavizelés (enuresis nocturna).
- A már szobatiszta gyermekének három hónapon túl fennálló vizelettartási problémák jelentkeznek: elcsepeg a vizelete (inkontinens), sürgető vizelési késztetései vannak, úgy érzi, nem ürül ki a hólyagja, gyenge sugárba, akadozva, esetleg erőlködve vizel, túl gyakran (>7/nap), vagy túl ritkán (<3/nap) megy pisilni, stb.
- A gyermekénél hasi ultrahang-vizsgálat során mellékleletként vesemedence tágulatot (pyelectasiát), az egyik vese hiányát (veseagenesiát), cisztás vesét, vagy más vesét- illetve húgyutakat érintő rendellenességet írtak le.
- A gyermekének újszülött kor után nedvezik a köldöke, begyulladt, netán abból vizelet ürül (urachus cysta).
- A gyermekénél szűrővizsgálat, vagy panaszok (orrvérzés, fejfájás, fülzúgás, szédülés, gyengeség, mellkasi fájdalom) kapcsán emelkedett vérnyomás értékeket mértek.
- A gyermeke vizeletében fehérjét, vért, gennyet, kristályokat, vagy ún. cilindereket mutattak ki több alkalommal.
- A gyermekének vesetáji fájdalmai vannak, ami az alhasba, lágyékba sugárzik, véres (piros vagy kólaszínű) a vizelete, vagy vesekövet ürített.
- A gyermekénél 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, vagy több, mint öt éve 1-es típusú cukorbetegséggel kezelik. A vesekárosodás esélyének minimalizálása miatt rendszeres nefrológiai ellenőrzés szükséges.
- A gyermeke laboratóriumi eredményeiben a vesefunkciós értékek (szérum kreatinin, urea nitrogén) eltérés igazolódott. Az elektrolitokban (Na, K, Ca, Mg, P) eltérés mutatkozott.
- A gyermekénél vizenyőt észlelt, különös tekintettel a reggel, a szem körül, vagy bokatájon, hasfalon mutatkozó duzzanatra. Vesetáji, alhasi fájdalma van.
- A gyermekének túl kevés, vagy túl sok vizelete van, esetleg vizelet szagú lehelet.
- A gyermekének ún. patológiás törése volt, azaz enyhe fizikai behatásra szenvedett el csonttörést. A parathormon (PTH) szintje kóros.
- A járni tanuló gyermeke lábai deformálódnak, a nagykutacsa egy éves kora után is nyitott.
- A gyermekének felső légúti hurutot (főleg torokgyulladás) vagy gennyes bőrgyulladást követően (kb. két héttel) sötét, kóla színű a vizelete, vizenyőt tapasztaltak, vagy magas a vérnyomása.
- A gyermek háziorvosa nefrológiai vizsgálatot javasolt.
A fenti panaszok esetén szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére. A vizsgálatok elvégzéséhez előzetes telefonos egyeztetés minden esetben szükséges.
-
Éjszakai gyermekkori ágybavizelés kivizsgálása (enuresis nocturna)
Az éjszakai gyermekkori ágybavizelés a gyermekek jelentős részét érintő probléma, amit lányoknál öt, fiúknál hat éves kor alatt nem tekintünk kórosnak. Hátterében azonban szükséges az esetleges szervi okok feltárása, bizonyos esetekben kezelése.