A fürdőkúra, az iszappakolás és a gyógymaszírozás továbbra is szerves részét képezik a modern reumatológiai fegyvertárnak, de a gyógyászat átvette a 21. század technikai újításait és a molekuláris biológiai kutatások eredményeit is.
A diagnosztikában nagy segítséget jelent a CT, az MRI és az ultrahang készülék, amelyek segítségével lehetővé vált, hogy részletes képet kapjunk az ízületek belsejéről, anélkül hogy műtétre kerülne sor.
Korábban gyakran kérték az orvosok a reumatoid faktort a vérvizsgálat során, ha arra gyanakodtak, hogy a betegnél ízületi gyulladás áll fenn. Ma már ennél sokkal szélesebb paletta áll rendelkezésre, az egyes ízületi gyulladás típusokat laboratóriumi módszerekkel is el lehet különíteni. Sőt a vérben keringő egyes ellenanyagok, már a tünetek megjelenése előtt kimutathatóak, néhány esetben előrejelezhetik az állapotromlást.
A fájdalom- és gyulladásgátló készítmények között kifejlesztésre kerültek gyomorvédő bevonattal ellátott tabletták, szelektíven ható szerek, amelyek bevezetésével olyan súlyos problémákat lehet megelőzni, mint a gyomorégés, gyomorfekély vagy más súlyos mellékhatások. A nagy választékból személyre szabott kezelést lehet felírni.
A csontritkulás ellenes készítmények már nem csak tabletta formában szedhetőek. Injekciós, infúziós kezelést is fel lehet venni. Sok olyan betegnél folytatható a kezelés, aki a gyomorpanaszok miatt hagyta abba a tabletták szedését.
Kifejlesztésre került az ún. biológiai terápia. Ez a rheumatoid arthritis, a Bechterew-kór és a pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás kezelésére felírható gyógymód. A kezelés sokkal hatásosabb, mint a korábban alkalmazott gyógyszerek.
Kísérleti stádiumban vannak autoimmun betegek kezelésére kifejlesztett szerek, ezek közül több, már biztató eredményeket mutat, és Szegeden is elérhető.
Előtérbe került a korai diagnosztika szerepe, amelynek lényege: minél korábban kiderül egy betegség, annál nagyobb eséllyel kezelhető.
Ezek jegyében vesznek részt az érdeklődő reumatológusok az évente több alkalommal megrendezésre kerülő továbbképzéseken, és viszik át a gyakorlatba a modern szemléletű gyógyítást.
A reumatológiai ízületi ultrahang vizsgálat
A reumatológus szakorvos az orvosi vizsgálat során először tapintással vizsgálja meg a panaszt okozó ízületeket. Ezzel az ízület fájdalmasságát, duzzadtságát, hőmérsékletét és a mozgását tudja megállapítani. Az ízület belsejében lévő rendellenességek kivizsgálása céljából valamilyen képalkotó vizsgálatot érdemes végezni.
Az ultrahang vizsgálat egy olyan képalkotó módszer, amely nem jár sugárterheléssel, valamint a fájdalommentes, és nem invazív (nem jár szúrással, metszéssel).
Az orvosi rendelőben azonnal elvégezhető, amikor a beteg a panaszával megkeresi a szakorvost.
A vizsgálat során a bőrre ultrahang gél kerül, amelyen keresztül az ultrahang bejut a bőr alatti szövetekbe. Így láthatóvá válik az ízületi tok, a szalagok, a porc- és a csontfelszín, valamint az ízületben lévő folyadékgyülem is. Tájékozódni lehet az izmok és inak szerkezeti eltéréseiről is. Az ízületet mozgás közben is „látni lehet belülről”.
Ultrahang vizsgálattal az alsó és a felső végtag minden ízülete megvizsgálható.
Dr. Ladóczky-Hulló Daniella
reumatológus szakorvos, reumatológiai ízületi ultrahang specialista