A kezdeti, akár 500 ezer darab petefészek tüsző a kor előrehaladtával egyre csökken, 40 éves korra hozzávetőlegesen 40 ezer darab marad. A peteérés hiánya a változókorra jellemző fiziológiás következmény. Az átmeneti időszakban, a perimenopauzában a megfelelő progeszteron termelés megszűnik, relatív ösztrogén túlsúly alakul ki, majd végül a változókorra jellemző ösztrogén hiány áll be.
Időnként a klimaxra jellemző tünetek hátterében más hormonális eltérés, pl. pajzsmirigy probléma is állhat, mely endokrinológiai szakvizsgálattal felderíthető.
A fellépő ösztrogén hiány hatással lehet a szív-érrendszerre, a csontozatra és a vegetatív idegrendszerre is. A védő hatású női nemi hormon csökkenésével megnőhet a rizikó bizonyos szív- és érrendszeri betegségekre, felgyorsulhat az érelmeszesedés, nőhet a szívinfarktusok száma. Az ösztrogén felgyorsíthatja a csontanyagcserét, így a negatív csontegyensúly miatt a csontritkulás és csonttörések kockázata nő.
Ösztrogénhiánnyal összefüggő tünetek (pl. extrém hőhullámok, hangulatingadozás) kezelésére hormonpótló terápia megoldást jelenthet, mely a megfelelő szakorvosi felügyelet mellett biztonságosan alkalmazható.
Kinek ajánljuk a szűrést?
- ha rendszertelenné vált a menstruációja
- ha hőhullámok jelentkeznek
- ha alvásproblémákkal küszködik
- ha éjszakai izzadást észlel
- ha hüvelyszárazságot tapasztal
- ha libidó csökkenést észlel
- ha jelentős hangulatingadozást tapasztal
Fontos tudnivaló a szűrővizsgálat előtt:
- rendszeres ciklus esetén a ciklus 3-5. napja között (menstruáció 1. napja a ciklus 1. napja) valamikor vérvétel: ösztradiol, LH, FSH, TSH hormon szint mérés javasolt
- rendszertelen vérzés esetén a vérvétel bármikor elvégezhető
Laborcsomagunk része:
- TSH
- FSH
- LH
- Ösztradiol
TSH: más nevén a tireoida-stimuláló hormon, az agyalapi mirigyben termelődik. Fő feladata a pajzsmirigy hormontermelés (T3 és T4) szabályozása.
Változókor esetén: fontos a különböző pajzsmirigy betegség kizárása
LH: luteinizáló hormon, az agyalapi mirigy hormonja. A menstruációs ciklus közepén szintje megemelkedik, tüszőrepedést hoz létre. A hormon szintjének eltérése cikluszavarral gyakran jár együtt, infertilitásra, menopauzára utalhat.
Változókor esetén: szintje emelkedett. A kor előrehaladtával a petefészek hormontermelő működése csökken, ami az LH szintet emeli
FSH: folliculus stimuláló hormon, LH hormonhoz hasonlóan az agyalapi mirigy termeli. Fő feladata a petefészek működésének szabályozása, a tüszők növekedésében, érésében és a tüszők ovulációra való előkészítésében játszik szerepet.
Változókor esetén: szintje emelkedett. A kor előrehaladtával a petefészek hormontermelő működése csökken, ami a felsőbb szinteken termelődő hormonokra hatással van, így az FSH szintet emeli.
Ösztradiol: Női nemi hormon. Főként a petefészek érésben lévő tüszői termelik. Szabályozásában az agyalapi mirigy hormonjai játszanak szerepet. A női másodlagos nemi jellegek kialakításáért felelős. Ösztradiol szint meghatározása a petefészek állapotáról adhat információt. Fiziológiásan szintje terhesség alatt növekszik meg.
Változókor esetén: a petefészek elégtelen működése miatt csökken a szintje.