fbpx

Túlsúly labor csomag

    • Évek óta küszködik a felszedett kilókkal? Hiába minden diéta és praktika? A túlsúly hátterében hormonrendszeri, vagy anyagcsere probléma is állhat.
      Túlsúly labor csomag

      Mára az elhízás népbetegségnek számít, minden harmadik embert érint hazánkban. A megdöbbentő adatokért elsősorban a mozgásszegény életmód és a kalóriadús táplálkozás felelős. A hormonrendszer egyensúlyának felborulása több ponton keresztül okozhat súlyfelesleget. Leggyakrabban a pajzsmirigyhormon vagy a mellékvesekéregben termelődő kortizol állhat a hátterében. Szekunder módon, komplex betegség részeként is megjelenhet a túlsúly, pl. policisztás petefészek szindrómánál. Az esetek kis részében egyes gyógyszerek mellékhatásaként vagy bizonyos pszichiátriai betegségek hatására léphet fel a testsúlynövekedés.

      Túlsúly vagy elhízás?

      Gyakran szinonimaként használjuk a túlsúly és az elhízás kifejezéseket, pedig valójában eltérő határértékek vonatkoznak rájuk. A testsúly egyszerű vizsgálatára a legelterjedtebb módszer a testtömegindex (BMI) mérése. Ennek kiszámításához ismerni kell a testtömeget kilogrammban és a magasságot méterben. A WHO meghatározása szerint a normál tartományba a 18,5-24,9 közötti BMI érték tartozik. Túlsúlyról akkor beszélhetünk, ha a BMI 25 és 29,9 között van, míg az elhízás 30 feletti BMI esetén áll fenn. A testtömegindex meghatározása mellett a derékkörfogat mérése is hasznos lehet. Nők esetében a 80 cm alatti, férfiak esetében a 94 cm alatti derékkörfogat tekinthető normálisnak.

      Mit nyer laborcsomagunk igénybevételével?

      Laborcsomagunk segítségével pont kerülhet a hosszú évek óta tartó túlsúly okáról szóló kérdéskör végére. A probléma hátterének felkutatása nélkülözhetetlen a megfelelő terápia elkezdéséhez. Obezitológus, belgyógyász, endokrinológus, vagy dietetikus bevonása segítségül szolgálhat a fogyás során.

      A mindenki által áhított szuper alakon kívül rengeteg jótékony hatása lehet a testsúlycsökkentésnek. Sajnos a túlsúly komoly rizikót jelenthet különböző szív-érrendszeri és mozgásszervrendszeri kórképeknél. Megfelelő szakorvosi kivizsgálás, tanácsadás és testsúlykontroll esetén csökkenhet a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata, a stroke és az infarktus rizikója, a krónikus ízületi és mozgásrendszeri fájdalmak, ráadásul a már kialakult porckopás súlyossága is mérséklődhet.

      A labor vizsgálatok elvégzése nem helyettesíti a szakorvosi konzultációt. Az elhízás okának felkutatása estenként összetett, orvosi szaktudást igénylő folyamat lehet.

      Önnek ajánlott a laborcsomagunk,

      • ha évek óta túlsúllyal küzd
      • ha krónikus elhízásban szenved
      • ha 2-es típusú diabétesze van
      • ha zsíranyagcsere betegsége van
      • ha családjában előfordult az elhízás

      A laborcsomag részei:

      • TSH
      • Kortizol
      • DHEA
      • Koleszterin
      • HDL-koleszterin
      • LDL-koleszterin
      • Triglicerid
      • Húgysav
      • Terheléses vércukor vizsgálat

      TSH: más nevén a tireoida-stimuláló hormon nem a pajzsmirigyben, hanem egy magasabb szinten, az agyalapi mirigyben termelődik. A TSH, mint szervezetünk karmestere szabályozza a pajzsmirigyhormonok, a T3 és T4 szekrécióját. Fő feladata az egyensúly megteremtése. Amennyiben a T3 és T4 hormonok szintje csökken, az agyalapi mirigy TSH túltermeléssel próbál kompenzálni. Ellenben, ha a pajzsmirigyhormonok szintje megemelkedett, akkor a TSH termelődés csökken. A TSH közvetve és közvetlen módon hatással van az anyagcsere sebességére, az étvágyra-éhségérzetre és a zsírszövet felhalmozódására, amik mind hozzájárulhatnak a túlsúly kialakulásához.

      Pajzsmirigy alulműködés esetén nem csak az étvágyunkat képes fokozni, hanem az anyagcsere sebessége is csökkenhet. Emellett a csökkent zsírbontás és fokozódó zsírraktározás együttesen hozzájárul az elhízáshoz.

      Kortizol: sokak által stresszhormonként ismert, a mellékvesék által termelt szteroid hormon. Nem csak a stressz által létrehozott alkalmazkodási reakciók létrehozásáért, fenntartásáért felelős, kulcsfontosságú szerepet tölt be a szénhidrát anyagcsere szabályozásában is. Serkenti a glükóz szintézisével járó folyamatokat, pl. glükoneogenezis, vagy a glikogenolízis; illetve bizonyos esetekben a testsúly alakulására is lehet hatása.

      DHEA: dehydroepiandrosterone, általában a mellékvesék, férfiak esetében kisebb mennyiségben a herék által termelt szteroid hormon. Prohormon, vagyis szervezetünk képes különböző nélkülözhetetlen nemi hormonná átalakítani. A testzsír szabályozáson túl jótékony hatással van a csontsűrűségre, a szívre és a nemi hormonok egyensúlyára is. Az évek előrehaladtával, 40 éves korra felére, 75 éves korra 15%-ra csökken a szintje a szervezetben, így csökken a protektív hatása is. Az alacsonyabb szint tehető felelőssé az időskori elhízás megjelenéséért, és az ebből adódó kellemetlen következményekért is, mint pl. libidó csökkenésért, merevedési zavarért vagy a hangulatingadozásért.
      Alacsonyabb DHEA szint: hozzájárulhat az (időskori) elhízáshoz

      Koleszterin: Táplálkozás során is bevihetjük a szervezetünkbe, de legnagyobb mennyiségben a máj termeli. Sokrétű kiindulási anyag, számos nélkülözhetetlen hormon előanyaga, epe előállításához, zsírban oldódó vitaminok szintéziséhez elengedhetetlen szterán vázas vegyület.
      Ha emelkedett a szintje: rendkívül a gyakori, a helytelen életmódon túl a genetikai okból illetve endokrinológiai betegségekhez társultan (pl. pajzsmirigy betegség, metabolikus szindróma), vagy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is alakulhat ki (orális fogamzásgátló tabletta, béta-blokkoló)

      LDL-koleszterin: „rossz” koleszterinként ismert labor marker. Főként koleszterint szállít a májból az erek és a periféria felé. Az artéria falába bejutva a plakk képződésben vesz részt, az idő múlásával lerakódik, akár súlyos érelmeszesedést előidézve. Összességében elősegíti az érelmeszesedés folyamatát.
      Ha magas a szintje: komoly szív- érrendszeri rizikó faktor.

      HDL-koleszterin: „protektív” vagy másnéven „jó” koleszterin a véráramból szállítja a felesleges koleszterint a májba. A májban a leadott koleszterint így szervezetünk újból fel tudja használni különböző biokémiai folyamatokra, fontos anyagok szintetizálására. Összességében a plakk képződés ellen hat.
      Ha magas a szintje: minél több HDL-koleszterin van jelen, annál kisebb a kockázata a szív-érrendszeri betegségeknek.
      Ha alacsony a szintje: hozzájárul az érelmeszesedéshez

      Triglicerid: A lipidek nagy családjába tartozó energiaforrás. Glicerinből és hozzá kapcsolódó zsírsavakból épül fel. A zsíranyagcsere körforgás egyik fontos eleme, a legnagyobb mennyiségben a zsírszövetben halmozódik fel. Éhezés, vagy étkezés mentes időszakokban mozgósítani tudja a szervezet, lipoproteinek segítségével a véráramban szállítva. Akár szervezetünk is képes előállítani a hosszan tartó, szénhidrátban gazdag bevitel idején.
      Emelkedett a szintje: a vércukor ingadozása, nagy mennyiségű alkohol vagy finomított étel tartós fogyasztása esetén. Cukorbetegeknél magasabb értékeket mérhetünk. A többi vérzsírhoz hasonlóan jelentősen súlyosbíthatja az érelmeszesedést.
      Alacsonyabb szint: zsírok felszívódási zavara, májelégtelenség, vagy súlyos alultápláltság során alakulhat ki.

      Húgysav: a DNS és RNS lebontásának egyik végterméke. Megfelelő működés mellett a vizelettel ürül, viszont képes a feleslegben bevitt mennyiség vagy a csökkent kiválasztás miatt kikristályosodni, ezzel köszvényt okozni. Vizsgálata információval szolgál a vese működéséről, a bevitt táplálék minőségéről, fehérjetartalmáról, ill. egyes vízhajtók túlzott használatáról.
      Magasabb húgysav szint: elhízás esetén is kimutatható a magasabb szintje. Elsősorban a nagymennyiségű vörös húsok fogyasztása, különböző fehérjetartalmú étrendkiegészítők emelhetik meg a szintjét.
      Alacsonyabb húgysav szint: Leggyakrabban a C-vitamin túladagolás egyik jele. Előfordulhat szigorú, önsanyargató diéta mellékhatásaként is.

      Terheléses vércukor vizsgálat: A terheléses vércukorvizsgálat, más néven glükóz tolerancia teszt (OGTT), egy speciális laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezet glükóz anyagcseréjét, illetve az inzulinérzékenységet méri. Ezt a tesztet gyakran alkalmazzák a cukorbetegség, különösen a 2-es típusú diabétesz és a terhességi cukorbetegség diagnosztizálására. Kulcsfontosságú vizsgálat a cukorbetegség, inzulinrezisztencia időben történő felismeréséhez.


    Szakrendelések


    Right Menu Icon