A tünetek hátterében a pajzsmirigy rendellenes működése is állhat. Nincs egyedül, az elmúlt években egyre többen fordultak orvosainkhoz pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés miatt. Felgyorsult világunk, az egyre stresszesebb mindennapok, a nem megfelelő, szelénhiányos étkezés mind hozzájárulhat a betegség kialakulásához.
Mit nyer a laborcsomag igénybevételével?
A pajzsmirigy működése vérvétel és endokrin szakorvosi konzultáció alapján nagyon hatékonyan feltérképezhető. Az esetek döntő többségében (99%) egyértelmű választ kap arra a kérdésre, hogy a fennálló panaszokért a pajzsmirigy a felelős, vagy egyéb okokat érdemes keresni.
Pajzsmirigy labor csomagunk része:
- TSH
- T3 és T4
- Anti-TPO
- Anti-TG
Kinek ajánljuk a szűrést?
- ha korábban pajzsmirigy betegsége volt
- ha a családjában pajzsmirigy betegség előfordult
- ha látható, tapintható pajzsmirigy megnagyobbodást észlel
- ha meddőségi problémákkal küszködik
Mit kell tudni a pajzsmirigyről?
A pajzsmirigy (glandula thyroidea) a nyak elülső részén elhelyezkedő, lepke formájú hormontermelésért felelős mirigy. Megnagyobbodása (struma) esetén nyelési nehézséget, fulladást, egyes esetekben rekedtséget okozhat. Mégis a legtöbb panasszal és szövődménnyel járó problémát a nem megfelelő hormontermelés révén okozhatja. Főként az alapanyagcseréért, hőháztartásért, növekedésért, szív-érendszer állapotáért, embrionális kórban az idegrendszer fejlődésért felelős. A hormontermelési zavar hátterében a göbképződés mellett gyulladás, autoimmun folyamatok, vírusfertőzés állhatnak.
Mi az a TSH?
A TSH, más nevén a tireoida-stimuláló hormon nem a pajzsmirigyben, hanem egy magasabb szinten, az agyalapi mirigyben termelődik. A hormon meghatározása vérből bármilyen pajzsmirigy megbetegedés gyanúja esetén nélkülözhetetlen. A TSH, mint szervezetünk karmestere szabályozza a pajzsmirigyhormonok, a T3 és T4 szekrécióját. Fő feladata az egyensúly megteremtése. Amennyiben a T3 és T4 hormonok szintje csökken, az agyalapi mirigy TSH túltermeléssel próbál kompenzálni. Ellenben, ha a pajzsmirigyhormonok szintje megemelkedett, akkor a TSH termelődés csökken.
Magasabb TSH érték
Magasabb TSH érték leggyakrabban pajzsmirigy alulműködés esetén mérhető, melynek hátterében akut vagy krónikus gyulladás is állhat. A pajzsmirigy autoimmun gyulladása, másnéven Hashimoto-thyreoiditis, a férfiakhoz képest nőkben hétszer gyakrabban előforduló pajzsmirigy alulműködést okozó kórkép. Ritkán, egyes gyógyszerek, pl. gyulladáscsökkentők, a szívritmuszavart szabályozó amiodaron, ill. különböző szteroidok is képesek magasabb TSH értéket kiváltani. Emelkedett szintet mérhetünk sebészi úton eltávolított pajzsmirigy, vagy nem megfelelően beállított pajzsmirigy hormonpótlás esetén is. A fokozott stressz is befolyásolhatja a TSH értéket.
Alacsonyabb TSH érték
Leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködése vagy a hormonpótló gyógyszer túl magas dózisa válthat ki alacsonyabb TSH szintet. Az esetek kisebb részében az agyalapi mirigy rendellenes működése is okozhatja a TSH csökkent termelődését. Sokszor a túlműködés hátterében autoimmun betegség, a Graves-Basedow kór áll. Ilyenkor a TSH receptorokat a saját szervezetünk által termelt stimuláló autoantitestek támadják meg, ami végső soron a pajzsmirigy túlműködését okozza.
A pontos diagnózis felállításához szükséges továbbá a T3 (trijódtironin) és T4 (tiroxin) mérése is.
Mi az a T3 és T4?
A pajzsmirigy két saját hormonja, a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin). A hormon szintek mérése az orvos számára diagnosztikus értékű, a kapott szintek birtokában és a tünetekkel összhangban tudja a különböző pajzsmirigy betegségeket diagnosztizálni.
Magas T3 és T4 (pajzsmirigy túlműködés) esetén jelentkező tünetek:
- fogyás, étvágytalanság
- izzadás
- hőintolerancia
- idegeskedés, alvászavar
- kézremegés
- száraz, kidülledt szemek
- hasmenés
- meddőség
Alacsony T3 és T4 (pajzsmirigy alulműködés) esetén jelentkező tünetek:
- súlygyarapodás
- fáradékonyság, depresszió
- feledékenység
- hajhullás
- hideg, száraz bőr
- vékony, törékeny körmök
- székrekedés
- meddőség
Miért fontos az anti-TPO?
A pajzsmirigyhormonok előállításához több, nélkülözhetetlen enzim szükséges. Az egyik ezek közül a tireo-peroxidáz, rövidítve TPO enzim. Autoimmun betegségek esetén ezt az enzimet fogja az autoantitest, másnéven az anti-TPO megtámadni. A tartósan magas anti-TPO szint a pajzsmirigy alulműködését eredményezheti. TSH, T3 és T4 szint eltérés esetén mérése célszerű a betegség okának kiderítésében.
Miért fontos az anti-TG meghatározás?
A TG, tireoglobulin fehérje a pajzsmirigy szintézisében-raktározásában vesz részt. Az ellene termelődő anti-TG antitestek az anti-TPO mellett az autoimmun pajzsmirigy kórképek felderítésében nyújthatnak segítséget. Kimutatása a vérből nem diagnosztikus, de támpontot jelenthet a kezelőorvos számára. Tumormarkerként is használható. Rendszeres mérése rosszindulatú, differenciált pajzsmirigy rák esetén (DTC) , a követés céljából indokolt.