Veszélyes-e a horkolás? Hogyan alakul ki az alvás alatti légzészavar?
Az alvásbetegség esetén a tünetek lassan alakulnak ki és fokozatosan súlyosbodnak, önmagán a beteg csak későn, a kóros szövődmények jelentkezése után veszi észre a bajt!
Az alvásbetegség esetén a tünetek lassan alakulnak ki és fokozatosan súlyosbodnak, önmagán a beteg csak későn, a kóros szövődmények jelentkezése után veszi észre a bajt!
A horkolás fajtái
- Ártatlan horkolás alatt a felső légutak anatómiai, vagy genetikai rendellenességéből adódó hangjelenség. Azon kívül, hogy antiszociális, az egészségre nem káros.
- Kóros horkolás alatt a légzés idegi szabályozásának a rendellenességét értjük. Emiatt a légzés hosszabb, vagy rövidebb időre kimarad : ez az alvási apnoe. A szervezet oxigen ellátottsága csökken, ez egy ébresztési reakciót provokál, s a beteg egy hangos horkantással folytatja a légvételt. Ez a folyamat az éjszaka során többször ismétlődik. Az alvási apnoét mindenképpen kezelni kell, mert számos kórkép oka lehet.
Horkolás, légzéskimaradás, apnoe
- A felső légutak mérsékelt szűkülete esetén a légáramlás csak kis mértékben csökken, a szervezet azonban gyakran ezt is stresszhelyzetként éli meg. Ennek következtében ezek az általában csak horkolással járó, úgynevezett áramláskorlátozások is okozhatnak kialvatlanságot, nappali aluszékonyságot.
- Súlyosabb esetben alvás közben a beteg garata jelentősen összeszűkül, vagy elzáródik. Ilyen esetben a beteg vérében az oxigénszint lecsökken, a beteg vérnyomása pedig veszélyes ingadozásokat mutat. Ez a légzészavar / alvási apnoe/ az alvás során folyamatosan ismétlődhet, súlyos esetben akár óránként 30 -50 alkalommal is. Az ilyen beteg képtelen kipihenni magát.
- Az alvási apnoe igen gyakori betegség, bizonyos mértékben a felnőtt férfiak 24%, a nők 8%-át érinti, tehát minden negyedik(!) férfi érintett lehet!
- Az alvási apnoe-t a szakorvos gyors és viszonylag egyszerű (fájdalom és kellemetlenségektől mentes) vizsgálattal szűri, illetve diagnosztizálja. Szakorvosi kezeléssel mind az egészségügyi- és a baleseti kockázat csökkenthető, az életminőség az apnoe-mentes normál szintre rövid időn belül visszaállítható.
Az alvási apnoe lehetséges következményei:
- magas és ingadozó vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek,
- memória zavar, emlékezőképesség csökkenése
- túlsúly, cukorbetegség,
- párkapcsolati problémák (csökkent libidó, impotencia),
- munkahelyi gondok (teljesítőképesség),
- élettartam-csökkenés, közlekedési balesetek
- a kellemetlen horkoló hang párkapcsolati problémát okozhat
- fáradt ébredés, napközben is fáradtágérzet,munkavégzés, tv nézés,vezetés közben elálmosodik
- éjszaka gyakori vizelés
- nyaki és mellkastáji éjszakai izzadás
- nehezített elalvás,
- elalvás után gyakori az úgy nevezett “nyugtalan láb” szindróma
- nappali koncentráció zavar, gyakori figyelemkiesés, kialvatlanság érzés
- feledékenység, ingerlékenység, rövid távú memóriazavar
- reggeli szájszárazság
- ébredés után mért magas vérnyomás, vagy kezelten is magas a vérnyomás
- ébredés után jelentkező fejfájás, depresszió
Aki ezekből a tünetekből többet is észlel, érdemes felkeresni horkolás ambulanciánkat.
Milyen betegségeket súlyosbíthat az alvási apnoe?
- a gyakori éjszakai légzészavar a magasvérnyomás oka lehet, vagy azt súlyosbíthatja
- cukorbetegeknél a reggeli, hajnali vércukorszint emelkedésének az oka lehet
- a légzéskimaradás szívritmus zavart is okozhat
- fokozhatja a sav visszaáramlását a gyomorból a nyelőcsőbe /GERB / így gyomorégést, torokfájást tarthat fenn
- csökkentheti a sexualis vágyat, libidót
- szívinfarktus kialakulását segíthet
- oka lehet az agyi infarktusnak is
- idő előtti szellemi hanyatlás az agy nem megfelelő oxigenizáltsága miatt
- az elhízás egyik oka lehet a melatonin termelés befolyásolásán keresztül
A kivizsgálás menete
- Gondos anamnesis felvétel után tájékozódunk, hogy “ártatlan”úgynevezett antiszociális típusú a horkolás, vagy kóros, alvási apnoekkal tarkított horkolásban szenved a beteg?
- Következő lépés a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat, ahol, ha kell endoszkóp segítségével jutunk el a biztos diagnózishoz. A horkolás hátterében sok esetben anatómiai rendellenesség áll.
- Ilyenkor fül-orr-gégészeti beavatkozásra van szükség a megoldáshoz./ Pl. orrpolip kezelés, orrsövény műtét, garat feszesítés stb/
- A kóros horkolás további diagnózisát segíti az otthon elvégezhető alvásvizsgálat. Ennek során a beteg egy éjszakára otthonában felhelyez egy készüléket, mely az alvása során követi a pulzusát, légvételek számát, légzéskimaradásokat/ alvási apnoe/ a légzés frekvenciáját, intenzitását. Számítógépes program segít az adatok értékelésében.
- Amennyiben súlyos kockázatú alvási rendellenesség áll fenn, akkor részletesebb kivizsgálásra alváslaborba küldjük a pácienst, ahol be kell feküdnie egy éjszakára további vizsgálatokhoz.
- Az esetek döntő többségében találunk megoldást a kóros alvási apnoe megszüntetésére.
Alvásdiagnosztikai szűrőkészülékünkkel ki tudjuk szűrni, hogy Ön a veszélyeztetett csoportba tartozik-e!