A megfelelő táplálás, táplálkozás nagy jelentőségű az ember életének minden szakaszában. A csecsemőtáplálás pedig döntő fontosságú az egyén korai, késői testi és szellemi fejlődése szempontjából. Gyakran a csecsemőkor táplálási, táplálkozási hibáinak következményei a későbbi életkorban nyilvánulnak meg egyes betegségekben.
Mi vezet az ételallergiához?
Az immunrendszer -néhány élelmiszer esetén- bizonyos alkotóelemeket káros anyagnak tekint. Számos ember szervezete nehezen birkózik meg ezen ételek fogyasztásával, hiszen az egészségünkre veszélytelen anyagokat is a szervezet károsnak tekinthet, így allergiás reakció léphet fel (az immunrendszer túlérzékeny reakcióját jelenti).
Mitől alakul ki?
Manapság az élelmiszeripar túlzottan használja a finomított, túlfinomított és feldolgozott élelmiszereket, melynek következményeként nagy mennyiségű allergén összetevők is kerülhetnek fogyasztott ételeinkbe. Az ízfokozók, mesterséges tartósítószerek, színezékek, valamint egyéb adalékanyagok jelentős allergén hatással bírnak.
Leggyakrabban allergiát okozó élelmiszerek:
- tojás
- tejtermékek
- halételek
- rákfélék
- olajos magvak (dió, földimogyoró, szezámmag)
Milyen tünetekkel jár az ételallergia?
Az ételallergia tünetei többek között az adott étel elfogyasztása után néhány perccel vagy órával alakul ki. Az ételallergia legjellemzőbb tünetei:
- fejfájás, levertség
- köhögés, tüsszögés
- bőr viszketése, bőrkiütés
- ajkak, nyelv és torok duzzanata
- hányinger, hányás, haspuffadás, hasfájás
- akut és krónikus hasmenés
- vérszékelés, vérvesztés, vastagbélgyulladás
- ízületi duzzadás, fájdalom
Hogyan kezelhető?
Súlyos allergiás tünet esetén nélkülözhetetlen egy allergológus szakorvos felkeresése. Az ételallergia vizsgálat során a gyanús ételek tesztelésére és kivizsgálására kerül sor, melynek következtében fény derülhet az allergia okozójára.