Októbertől egészen márciusig tart a náthás megbetegedések szezonja. Sokat árthatunk magunknak azzal, ha nem tartunk be néhány egyszerű javaslatot.
Azokat a betegségeket, amelyek orrfolyással, tüsszögéssel, köhögéssel, esetleg lázzal járnak, a köznyelvben megfázásnak hívjuk. Szerencsére az esetek nagy többségében ezek komplikációk nélkül zajlanak le. Ezen betegségekért nem a hidegben töltött idő, hanem cseppfertőzéssel terjedő vírusok a felelősek.
Széles körben elterjedt, hogy ilyenkor betegség idején nincs mit tenni, azonban ez nem teljesen igaz. Gyógyszerre (legfőbbképpen antibiotikumra) az esetek nagy részében valóban nincs szükség, de a beteg viselkedése komolyan befolyásolja, hogy mennyi idő alatt, illetve mekkora kellemetlenségekkel vészelhetik át a betegséget.
Miket nem ajánlatos tenni ilyen típusú megbetegedések esetén?
1. Túl kevés alvás
Ahhoz, hogy immunrendszerünk fel tudja venni a harcot a vírusokkal, fontos a megfelelő mennyiségű alvás. Ennek időtartama körülbelül 7 óra naponta.
2. Túl sok stressz
Ha betegsége alatt valaki otthonról folytatja munkáját és ugyanolyan mennyiségű stressz éri, akkor azzal biztosan hátráltatja a gyógyulást. Érdemes ilyenkor néhány napot valóban pihenéssel tölteni és csak utána folytatni a munkát.
3. Túl kevés folyadék
Megfázásos tünetek esetén sok folyadékot kell inni, hiszen ez segít regenerálni a láztól dehidratálttá vált szervezetet. Ezen felül oldja a nyákot és megkönnyíti a felköhögést is.
4. Dohányzás
Azok az emberek, akik dohányoznak többször szenvednek különböző felső légúti tünetekkel járó betegségektől, mint a nemdohányzók. Érdemes ilyenkor legalább a betegség idejére felfüggeszteni a cigarettázást.
5. Az orrspray-k túlzott használata
Az orrdugulástól leggyorsabban különböző orrcseppek használatával szabadulhatunk meg, azonban ezekre nagyon könnyen rá tudunk szokni. Ügyeljünk rá, hogy maximum 3-7 napig használjuk ezeket, különben a betegség után sem tudunk majd tőlük megszabadulni.
Ezen szabályokat betartva biztosak lehetünk benne, hogy rövidebb idő alatt túleshetünk a megfázáson, hamarabb visszatérhetünk a megszokott napi rutinunkba.