Leszakad a lábam! – nyáron gyakori mondata ez a visszérbetegségben szenvedőknek, hiszen a melegben súlyosbodnak panaszaik. Bár kellemetlen a probléma, ne keverjük össze a trombózissal néhány praktikával enyhíthető tüneteit.
A mozgásszegény életmód, a túlsúly, az álló- vagy ülőmunka miatt alakul ki a visszér, amelyet civilizációs ártalomként is jegyeznek. Egyre kevesebbet mozgunk, egyre jóltáplátabbak vagyunk, sokan végeznek álló vagy ülőmunkát – ezek vezetnek a betegség kialakulásához, amely hajlam kérdése is, s a nők körében a terhesség is hozzájárulhat kialakulásához.
Nyáron nem csak erősödnek a visszerek okozta kellemetlenségek, de jobban ki is dagadnak a felszíni vénák látványosabb és kellemetlenebb problémává téve a betegséget. Ennek oka, hogy ilyenkor a bőr alatti vénák a meleg hatására kitágulnak, növekszik a bennük pangó vér mennyisége, mely oxigénben szegény s így rontja a szövetek anyagcseréjét is. A visszérbetegség kellemetlen panaszai közé tartozik a nehézlábérzés, az alsó végtag dagadása, feszülése vagy zsibbadása, estére a beteg úgy érezheti, majd’ leszakad a lába, éjszaka lábszárgörcsök jelentkezhetnek.
– Előfordulhat, hogy a beteg a télen csaknem tünetmentes, és csak a meleg időszakban jelentkeznek kifejezettebben a panaszai – magyarázta Dr. Palásthy Zsolt. A Szegedi Sebészeti Klinika Érsebészeti osztályvezető adjunktusa szerint nyáron nagyobb valószínűséggel alakulhatnak ki a visszérbetegség szövődményei is, így a thrombophlebitisnek nevezett felszínes vénás gyulladás is. Ez helyi bőrpírral, fájdalommal, és duzzanat kialakulásával jár, de nem azonos a betegek által “trombózisnak” nevezett veszélyes, a mélyvénákat érintő megbetegedéssel. Az előbbi járóbetegként kezelhető, kellemetlen de nem “életveszélyes” betegség, utóbbi viszont kórházi fekvőbeteg ellátást igénylő, komoly veszélyekkel járó kórállapot. A felszínes visszérgyulladás gyógyszerekkel, helyi kezeléssel és rugalmas pólya viselésével kezelve az esetek döntő többségében problémamentesen gyógyul, ritkán azonban – ha a térdhajlatban vagy a
combtőben megközelíti a mélyvénás rendszert – szövődmény megelőzése céljából sürgős műtét is szükségessé válhat. A helyes kezelés meghatározása végett azonban feltétlenül érdemes szakorvoshoz fordulni, szükség esetén érsebészeti vizsgálatra jelentkezni. A visszérbetegséget szövődménymentes esetekben is kezelni kell, mert elhanyagolása végső stádiumában akár lábszárfekély kialakulásához is vezethet, mely a beteg életminőségének drámai romlását okozza.
Forrás: Délmagyarország