fbpx

Traumatológia

    • Tudta, hogy a legtöbb baleset Magyarországon a háztartásokban történik? A KSH adatai azt mutatják, hogy háromszor annyi halálos kimenetelű otthoni baleset történik meg évente, mint ahány közúti. Gyakori sérülés az esés, éles tárggyal történő vágás, szúrás valamint az égés.
      Traumatológia

      A traumatológia, más néven baleseti sebészet, a sebészetről vált le, mint önálló szakterület, mely balesetek, erőszakos cselekmény következtében létrejött sérülések ellátásával foglalkozik. Ide tartozik a csonttörések és az ezzel együtt járó lágyrész sérülések sebészi ellátása, terápiája, továbbá a fájdalomcsillapítás, a fertőzések kivédése, amelyek a sérülés következtében jöhetnek létre. Célja a teljes felépülés, a sérült terület lehető legnagyobb mértékben történő funkcionális helyreállítása.

      A sérült beteg kezelése mindig összehangolt csapat munkát igényel a szakemberek részéről. A baleseti-sebészet szorosan összekapcsolódik az ortopédiával (mozgásszervi megbetegedések diagnosztikája és kezelése) valamint az idegsebészettel (koponya, gerinc sérülése esetén). Továbbá általában a kezelés szerves részét képezi a megfelelő gyógytorna, amely a rehabilitáció során nyer különösen nagy szerepet.

      Betegellátás során a vizsgálat, a balesetet szenvedett személy, valamint gyakran szemtanú/kísérő alapos, lényegre törő kikérdezésével kezdődik.
      Az anamnézis felvétele után a sérült testrész vizsgálata következik, ennek része a funkcionális vizsgálat, melynek célja a mozgáskorlátozottság mértékének, esetleges tengelyeltérés, deformitás leírása.

      Ezek alapján a különböző képalkotói eljárások (röntgen, MR, CT, Ultrahang) segítségével állítja fel az orvos a teljes diagnózist és alakítja ki a kezelés menetét.
      A kezelés része, a balesetben sérült terület anatómiai állapotba való visszaállítása, amely gyakran sebészeti beavatkozás útján történik. A testrész funkciójának visszanyerése hosszabb folyamat, amely traumatológus, ortopéd-traumatológus felügyelete mellett zajlik.

      Milyen sérülésekkel foglalkozik pontosan a traumatológia?

      • Törés
        Törésre utaló jelek:
        Nyílt törés esetén, a csont láthatóvá válik, amelyet súlyos vérzés, fájdalom kísér.
        Zárt törésnél kóros mozgathatóság és/vagy deformáció figyelhető meg (mozgatás hatására ropogás hang észlelhető), továbbá fájdalom, duzzanat, funkció kiesés, zsibbadás jelentkezik. A sérült terület gyakran belilul, ami vérömlenyre utalhat.
        Amennyiben törés gyanúja merül fel, a sürgősségi betegellátás felkereséséig az adott testrészt helyezzük nyugalomba, ne erőltessük meg, ne mozgassuk.
      • Zúzódás
        Zúzódás nagy erőbehatás következtében jön létre, többek között ütés, ütődés, elesés, valamint sport közben létrejövő nagy erőkifejtés következménye lehet.
        A zúzódás területe a vérömleny és a duzzanat következtében kezdetben vörös lesz. Később színe sötétebbé válik. Általában igen fájdalmas, a duzzanat feszül és mozgáskorlátozottságot, mozgásnehezítettséget okoz.
      • Ficam
        Ficam során az ízületben az ízületi fej kimozdul az ízületi felszínből vagy másnéven a vápából. A váll és a könyökficam a leggyakoribb. Fájdalommal, az adott ízület eldeformálódásával, rugalmas rögzítettséggel, valamint mozgáskorlátozottsággal jár.
        Gyakran az ízületi szalagok is sérülnek, ilyenkor a végtag instabillá válik, a mozgatás pedig heves fájdalommal jár.
        Soha ne próbáljuk „helyretenni” a kificamodott ízületet, ugyanis a helytelen mozdulat töréshez, ér- és idegkárosodáshoz vezethet!
        Szakorvos felkereséséig helyezzük nyugalomba az adott testrészt, ne mozgassuk, hűtsük, esetleg rögzítsük.
      • Rándulás
        Rándulás során, hirtelen erőbehatás következtében, a csontvégek elmozdulása miatt, a szalagok megnyúlnak, ugyanakkor az ízületi felszínek a helyükön maradnak. Részleges és teljes szalagszakadás gyakori következménye az ilyen típusú eseménynek.
        Fájdalom, mozgáskorlátozottság, duzzanat, részeleges vagy teljes mozgáskiesés kíséri.
        A kezelés segítségével helyreállítható az ízület stabilitása, hosszútávon a cél pedig az ízületi gyulladás elkerülése.
      • Bőr-, izom- ideg-sérülés.
        Azonnal forduljon orvoshoz, amennyiben a balesetet követően zsibbadást, érzéskiesést, bénulást tapasztal!

      Kapcsolódó szolgáltatások

      • PRP kezelés

        A PRP (platelet rich plasma – vérlemezkékben gazdag plazma) kezelés a szervezet saját gyógyító mechanizmusát felhasználva segíti az ízületi felszín regenerációját, így csökkentve az ízületi fájdalmat.


    Szakrendelések