Az Aranyklinikán lehetőség van a lisztérzékenység teljeskörű kivizsgálására! A glutén fogyasztásakor, az arra fogékony egyénben, nem-ismert környezeti tényezők (pl. vírusinfekció, műtét, stressz, szülés) elősegítő hatása révén, a vékonybél nyálkahártya immunközvetített károsodása talaján alakul ki a coeliakia, amely autoimmun betegség, a glutén által kiváltott betegségek egyik formája.
Bármely életkorban, nagy klinikai változatossággal és súlyossággal jelenhet meg, érintve a gyomor-bél rendszert, felszívódási zavart okozva, de kb. azonos gyakorisággal érinti a bélen kívüli szerveket is.
Tünetek
A coeliakia nem jár mindig hasmenéssel. A diagnózis egyszerű, csak gondolni kell rá!
A tünetek a glutén bevezetését követően nem azonnal (szemben a búza allergiával), hanem hónapokkal később jelentkeznek a típusos, korai kezdetű esetekben. Másfél, két éves korban az étvágytalanság, (de lehet fokozott az étvágy!), hasmenés, zsírfényű, világos, bűzös, nagy tömegű széklet, puffadt nagy has, súly- és hosszgyarapodás elmaradás, fogyás, bágyadtság, nyugtalanság, kedélyállapot megváltozása coeliakia tünetei lehetnek. Ezt a megjelenést napjainkban már ritkábban látjuk.
Gyakoribb az enyhébb megnyilvánulás és a bármely életkorban kezdődő késői forma, amelyben a hasmenés – mely lehet változó mértékű és időszakos, de lehet székrekedés, mint vezető tünet, hasfájás, gyomorégés, gázosság, hányinger, hányás, fogyás, de újabban túlsúlyos egyéneken ismerjük fel a coeliakia betegséget.
Sokszínű tünetei között külön-külön, vagy több tünet együtt is megjelenhet. A gyomor-bél rendszeren kívül, érintheti a hasnyálmirigyet és a májat és számos egyéb szervet is, így a bőrt és a nyálkahártyát, visszatérő fekélyes szájnyálkahártya gyulladást, érgyulladást és nagyon típusos, erősen viszkető, hólyagos bőrtünetet okozva.
Vérképző rendszeri tünet lehet a vérszegénység (vas-folsav hiány miatt), fehérvérsejt -, vérlemezke-szám csökkenés, K-vitamin hiány. A mozgásszervi rendszerérintettsége megnyilvánulhat alacsony növés, csontritkulás, izom-görcsök, izom gyengeség és ízületi gyulladás formájában. Előfordul fogzománc hiány. A szaporodási rendszer érintettsége miatt: késlekedhet a serdülés, menstruációs zavarok, sterilitás, spontán vetélések lehetnek. Bizonyos idegrendszeri-psychiátriai betegségek esetén is gondolni érdemes a coeliakiára, mint a leépülés, depresszió, szorongás, epilepsia, végtag zsibbadás, érzészavarok.
Számos betegség, állapot társulhat coeliakiával, ezek közül a leggyakoribb az I. típusú cukorbetegség, amely túlnyomóan az első betegség, a coeliakia gyakran később, célzott vizsgálattal derül ki.
Olvasson tovább:
-
Gluténérzékenység (coeliakia) vizsgálat
Ősidők óta az emberiség fő táplálkozási eleme a búza. Napjainkban a rizs és kukorica mellett a leggyakrabban fogyasztott gabona. A búza, valamint az árpa és a rozs glutén tartalmú gabonák, a magjukban lévő raktárfehérje családneve a glutén, mely az oldhatóság és az elektrodenzitás alapján több frakciót tartalmaz.
Kapcsolódó szakrendelések
Dr. Szűcs Dániel
-
Csecsemő és gyermekgyógyász, gyermek gasztroenterológus
-
egyetemi tanársegéd
-
Szegedi Tudományegyetem Gyermekklinika
-
kedd 16:00-19:00
Az emésztőszervekkel kapcsolatos panaszok nemcsak a felnőtteket érintik. Hasfájás, haspuffadás, hasmenés, székrekedés és egyéb emésztési zavarok gyermekkorban is gyakran előforduló tünetek, panaszok. Ezeken túl számos olyan speciális, életkori sajátosságok miatt leginkább gyermekkorban előforduló kórkép van, amely gyermekgasztroenterológiai szakvizsgálatot igényel.
Az újszülöttek, csecsemők megfelelő táplálása rendkívül fontos a gyermek testi és szellemi fejlődéséhez. Az ehhez kapcsolódó problémák (hasfájós, sírós csecsemő, széklet eltérések, véres hasmenés, lelassult súlyfejlődés) pontos megítélése, valamint megfelelő tápszerrel, illetve a szoptató anya diétájának gondos megválasztásával történő megoldása mind a beteg, mind a szülő számára megkönnyebülést, megnyugvást hozhatnak.
Gyomorégés, savtúltermelődéssel járó állapotok egyre gyakrabban fordulnak elő felnőttkor előtt is. Korunk, és a gyermekgasztroenterológia egyik legsúlyosabb kórképe, a gyulladásos bélbetegeség (IBD), napjainkban mind korábbi életkorban és növekvő számban fordul elő a gyermekek között. A pontos kórismézés és a megfelelően megválasztott kezelés elengedhetetlenül fontos a beteg állapotának javításához.
Csecsemő- és kisdedkori ételallergia változatos tünetekkel jelentkezhet, amelyek között bőrelváltozások, eczema, de székleteltérés, hasmenés is előfordulhat. Jól megválasztott diéta bevezetésével a panaszok szűnnek.
Hasi panaszok, vérszegénység, súlyállás, és számos egyéb tünet hátterében liszérzékenység (coeliakia) állhat. Pontos laboratóriumi vizsgálattal a betegség kizárható, vagy a diagnózis felállítható, a szigorú gluténmentes diéta tartása a beteg tüneteit megszünteti.
A laktóz intolerancia kellemetlen tünetekkel járó kórkép, azonban nem mindenkiben lehet valódi betegségként tekinteni rá. A diagnosztikájában elsősorban a H2 kilégzési teszt és a genetikai vizsgálat használatos. A kórképre jellemző tünetek (hasmenés, puffadás, hányás, hasfájás, illetve a nem bélrendszert érintő panaszok közül a fejfájás, émelygés, rossz közérzet, koncentráló képesség csökkenése, teljesítmény romlás) esetén célszerű olyan orvosi centrumhoz fordulni, ahol ezek a vizsgálatok és értékelésük elérhető.
Klinikánkon lehetőség van részletes laboratóriumi vér-, és székletvizsgálatokra, gyermekek vizsgálatában jártas radiológus által elvégzett ultrahang vizsgálatokra, laktóz terhelés kivitelezésére.
-
Prof. Dr. Várkonyi Ágnes
-
Csecsemő-és gyermekgyógyász, gasztroenterológus, gyermek gasztroenterológus
-
egyetemi tanár
-
kedd, péntek időpont egyeztetés alapján
Csecsemő- és gyermekkori gyomor-bél betegségek:
– Csecsemő táplálási tanácsok
– Gyarapodási zavar
– Hasmenés
– Székrekedés
– Hasfájás
– Gastrooesophagealis reflux
– Táplálékallergia
– Lisztérzékenység
– Tejcukor érzékenység
– Gyulladásos bélbetegség-